Problemi problemi z Beaglom (vzgoja)

ŠPENE · 8363

ŠPENE

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
: 20 Januar 2009, 17:01:12
Pozdravljeni, tisti ki imate svojega malega ali velikega kosmatinca že pod kontrolo in tudi tisti, kateri ga še "kontrolirate", kot ga bom skušal resno končno tudi jaz.

Namreč sem ponosen lastnik beagla z imenom Benny, starega 9mesecev in zelo "beaglskega" znacaja, ce povzamem -> ne poslusa, trmast, pozresen, dela kar se NJEMU zljubi in ne tako kot jaz narocim (le redko), obcasno rencanje (ne ugrizne) ko ga hocem prestaviti/dvigniti skratka ko mu ni kaj vsec, vlece mamo ko sta na sprehodu zelo nonstop,.. Končala sva malo šolo v KD Krimu pred priblizno dobrim mescom. Bom kar prešel na bistva kaj in kako in do česa ga želim spraviti, da bova končno oba uživala.

Glavni lastnik in gospodar psa sem jaz, doma ga občasno sprehajata tudi punca in mama, večinoma je pri mami, zakaj? Ker ima ona čez hrano. Želim si za sam začetek spremeniti samo obnašanje do nas, se pravi da ne dela tistega kar nesme, bom kar spisal problemčke, da vam bo jasno kaj želim konkretno odpravit.

- Ko je v moji sobi, če zasliši delanje nečesa tam kjer je mami, laja laja laja pa ceprav 30min dokler mu ne odpreš vrat in potem gre skakat in težit mami. (mora prit tja kamor hoce, ce ne, laja..)
- Ko se mu reče, pridi sem, seveda ne pride pa cetudi smo doma edino, če sva na sprehodu z povodcem (pride oz priklicati ga je lahko SAMO s hrano)
- Naredi skoraj karkoli, kar hoče (laja, tudi grize (grizlja) občasno če je tečen, skače po domačih, vleče zunaj na sprehodu, ..)

Večinoma ko ga mama vodi na dolg sprehod ali jaz in punca ga spustimo naj teče, se igra iptd, na odpoklic sploh "ne šmirgla", pride takrat ČE pride ko je utrujen, se mu več ne da, oz. po 3 urah
Namreč največji doseg bi bil zame, da bi pes POSLUŠAL, mene včasih celo posluša celo pred njem lahko normalno jem, greva na sprehod ampak vseeno, spustim ga za njegovo uživanje, potem pa švigšvig gre po svoje, od prvega psa do zadnjega vse pretuhta (radoveden)

Vglavnem, kje naj začnem?

Hvala za kratke odgovore, uživajte!
Lp



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 20 Januar 2009, 17:08:55
Bom kratka  ;)

- laja in laja in ti ga nazadnje spustiš. In evo razlog da laja, ker doseže kar želi. Ko bo naslednjič lajal, ga pusti, pa tudi če bo trajalo 2 uri. Če ti gre lajež na živce, zapusti prostor, psa pusti zaprtega, naj vidi da nebo dosegel svojega

- odpoklic: kupi eno dolgo vrv (recimo 10m), ga pripni, in ko bo na razdalji, pokliči. Poskusi tudi malo teči v nasprotno smer, ko bo kuža šel za tabo ga pohvali (čimbolj), in vedno ko bo prihajal k tebi (tudi v stanovanju itd.) ga kliči in fuuul hvali. Potem mu lahko daš tudi kakšen priboljšek.

- ko laja in grize, reči FUJ in ga zapri v sobo ali boks in naj ne dobi nobene pozornosti. Po enih 10 minutah ga spusti potem nazaj, moral boš biti zelo dosleden. Isto velja za skakanje po domačih. Na sprehodu imaš več možnosti; prva je halti in nanj garantirano in preizkušeno nebo vlekel. Druga možnost: ko potegne se ustavi, ga daj na sedi da se umiri, potem greš dalje. Ponavljaj, pa če tudi bosta stala vsak meter.

In pa, jaz na tvojem mestu ga nebi spuščala če vas ne 'šmirgla'  ;)

Upam da bo kaj pomagalo

Lp

Barbara

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #2 : 20 Januar 2009, 17:22:17
Glede na opisane probleme me najprej zanima, kako (na kakšen način) ste se teh težav lotevali v pasji šoli?


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 20 Januar 2009, 17:36:09
Ne kliči psa, kadar veš, da ne bo reagiral. S tem utrjuješ neposlušnost. Iz kod pa si?
Postavi pravila in jih dosledno upoštevajte. Beagli so super psi, samostojni in vztrajni, taki morajo biti tudi skrbniki, pa tudi dmiselni. Če je požrešen je pa sploh blagoslov, ker ti ga ne bo težko motivirat oz. nagrajevat.

Beagle je GONIČ odpoklic, ko ima nekaj v nosu bo bolj težka.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #4 : 20 Januar 2009, 17:53:41
Mislim, da je v vaši hiši problem nedoslednost. Vsi bi se morali vsesti in se zmenit, kaj se sme in predvsem, kaj se ne sme. In se tega dosledno držat. Zmenit se morate, kaj želite pri vzgoji pri psu doseči in kako boste s skupnimi močmi do tega prišli. A ste v šoli kaj delali na kliker? Če ga znaš uporabljat, ga ponovno vzemi v roke.

Od psa ZAHTEVAJ, da za vsako malenkost kaj naredi. Nič naj ne bo samoumevno. Za hrano, igračo, karkoli, naj se usede (ali kaj drugega). Skozi vrata, po stopnicah naj gre zadnji.

Jaz uvedla dolg povodec in NOBENEGA spušanja na prehodu. Zakaj ne? Ker vas ne šmirgla! In vas tudi ne bo, če ga boste spuščali. Dolg štrik (10 ali več metrov) naj se vleče za psom. Ko se nekam nameni, ga pokličeš, ne šmirga, stopiš na štrik. Te pogleda (kot, kaj bi rad) in rečeš, sem! Če še vedno ne šmirgla, ga malo potegneš za štrik. Ko pride ga pohvališ in nagradiš s hrano (še dobro, da je požrešen). Še prej pa probajte to vajo doma, v stanovanju. Seveda brez povodca. Le toliko, da se pes navadi, da se splača priti, če se ga pokliče. Hrana mu bo zagotovo motivacija. Še ena opomba: če boste delali na hrano, mu dnevne obroke zmanjšajte, da se ne bo zredil.

Laja, da doseže kar želi. Kot otrok, ki joče in mu daš kar hoče, da neha jokat. Lajež ignoriraš. Težka bo, ker se je že navadil, da na ta način dobi kar želi. Če je res nadležen, ga pustite samega, po možnosti v boksu. Šele, ko bo nehal lajat, pridete do njega.

Srečno.

Kristinca & Florinca


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 20 Januar 2009, 18:01:44
Nagrada naj bo res iskerena, veselje pristno, lahko se začnete igrati, našemu je bolj visok ton privlačnejši in raje pride. Če se psa kliče z jezo ali naveličanostjo-potem res nima razloga da bi prišel. Tudi ni bog e kako dober razlog da pride do vas, če ne sledi nič zanimivega, tudi kak trikec koristi kot nagrada, če ga dela zelo rad. Potem pa skpaj tečita, skačita čez ovire, se igrajta.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ŠPENE

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 20 Januar 2009, 19:12:59
WOW, sem prebral vaše odgovore in sem nadvse zadovoljen, začnemo s pogovorom takoj jutri zvečer in seveda poročam kako se bo kaj obneslo, se enkrat hvala Vsem!

Imam že več kot pol pozitivne energije le ob branju, da nam bo uspelo, komaj čakam da resno začnemo.

@Urška V mali šoli je šlo tako tako, saj sva bila le 2 beagla in oba ista po karakterjih se pravi, to kar sem zgoraj našteval, tudi tam je vlekel, vohal nonstop..ko pa se je mala šola končala sem jaz delal, mami pa z njem doma, zdej pa ne delam do septembra tko da bomo porihtal tole..v pasji šoli smo pa itak delali po programu :)

@čara Sem iz Ljubljane-Bežigrad (BS 3)

Hvala :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 20 Januar 2009, 20:14:09
Mah dobra pasja šola-sploh mala šola dela na odnosu vodnik-pes, na odpoklicu in pozornosti, hoji na ohlapnem povodcu, navajanju na živali, hrup.... Če si iz LJ in nimaš nekih lovskih ambicij priporočam KD Krim, KD Agility Ilirija, ŠKD Bajka. Te tri poznam in so meni všeč. S psom se v vseh življenskih obdobjih nekaj počne, možgani se kravžljajo in to je bistvo imeti psa-ga učiti in se ukvarjati z njim. Kar naj gre mama zraven, da bo enako delala s psom.

Ko sem se jaz ubadala z vlečenjem, je pes skoraj ves dnevni obrok dobil z nagrado.

Po pogramu delati, ja seveda-ampak z vsakim psom ne moreš enako, in nekateri vodniki rabijo prej druge zadeve poštimat-recimo doslednost ipd-predno lahko začnejo slediti vajam (sedi, prostor, prostor na daljavo, odlaganje).


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


maja72

  • Gost
Odgovori #8 : 20 Januar 2009, 20:30:48
Končala sva malo šolo v KD Krimu pred priblizno dobrim mescom.
Če si iz LJ in nimaš nekih lovskih ambicij priporočam KD Krim, KD Agility Ilirija, ŠKD Bajka. Te tri poznam in so meni všeč.
RFM  ::)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 20 Januar 2009, 23:57:39
WOW, sem prebral vaše odgovore in sem nadvse zadovoljen, začnemo s pogovorom takoj jutri zvečer in seveda poročam kako se bo kaj obneslo, se enkrat hvala Vsem!

Imam že več kot pol pozitivne energije le ob branju, da nam bo uspelo, komaj čakam da resno začnemo.

@Urška V mali šoli je šlo tako tako, saj sva bila le 2 beagla in oba ista po karakterjih se pravi, to kar sem zgoraj našteval, tudi tam je vlekel, vohal nonstop..ko pa se je mala šola končala sem jaz delal, mami pa z njem doma, zdej pa ne delam do septembra tko da bomo porihtal tole..v pasji šoli smo pa itak delali po programu :)

@čara Sem iz Ljubljane-Bežigrad (BS 3)

Hvala :)

OK, jaz bi ob takih problemih, pa če jih v šoli niso reševali, lepo reklamirala tečaj in zahtevala denar nazaj. Ampak to sem samo jaz  :-X In potem me vsekakor ne bi več videli. Ne-vlečenje na povodcu in odpoklic in predvsem pozornost na vodnika so zame neaj, na kar bi se v šoli morali osredotočiti. In to je bil rezultat dela z mojima psoma v mali šoli. V bistvu, če smem pripomnit, odpoklic iz igre z drugimi psi ni bil več problem po mali šoli.

Malo pojdi čez teme na tem forumu, ker je imelo veliko ljudi podobne težave kot ti, npr:
http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,2148.msg252885.html#msg252885
učenje ne-vlečenja na povodcu iste avtorice kot filmčka na zg. linku http://www.youtube.com/watch?v=sFgtqgiAKoQ&feature=related
http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,7475.msg324526.html#msg324526
http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,7309.msg324232.html#msg324232

Malo branja o osnovah http://www.kliker.si/ (Zlata pravila in Osnovna poslušnost)

V bistvu ugotavljam, da se včasih splača denar, namesto v tečaj, investirati v kakšno knjigo lai DVD ali pa preprosto uporabiti iskalnik na youtube-u.


Titan

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 21 Januar 2009, 00:02:06
Ravno zaključujem malo šolo s svojim 6-mesečnim malim vragom, prav tako Beaglom. Moram reči, da sem zelo zadovoljen, da smo šli v šolo že tako zgodaj, ker se dejansko da preprečit marsikatere napake, ki pridejo z neznanjem vodnika. Pa dobro, to ni sedaj prava tema.

Glede odpoklica bo problem. Nasvet: konstantno, vsak sprehod, vsak možni trenutek izkoristi za odpoklic. Naveži ga na štrik, pejta se ven igrat. In vsakič obvezno nagrada!

Glede lajanja. Beagli so pač precej vokalni. Se strinjam z Maciko glede tega. Ko laja ga ignoriraj, ko neha in se umiri, pa je čas da ga spustiš. Pes hitro dojame, da z lajanjem ne pride nikamor.

Sploh pa pri Titanu sem opazil, da je učenje precej bolj efektivno, če so vsa moja dejanja energična, polna navdušenja.

In nenazadnje, ko mu nekaj preprečiš, mu obvezno v zameno ponudi nekaj BOLJŠEGA! Ne sme imeti občutka, da si mu nekaj vzel, ampak da imaš ti vedno nekaj boljšega zanj od prepovedanega.

Doslednost, doslednost in dosleeeeeednost! :)

Skozi vrata, po stopnicah naj gre zadnji.

Nočem težit, vendar je to po mojem mnenju (in mnenju mnogih) precej zastarela in predvsem napačna metoda, ki temelji na podrejanju psa, to pa (dokazano) ne deluje najbolje. Pes mora delati s pozitivno motivacijo (torej v tem primeru HRANA). Delo z vodnikom naj ga veseli. Bodita prijatelja, ne pa se it neke dominance :)

P.S.: Velikokrat skačeva kaj tam okrog BS-3ja, mogoče se pa kdaj srečamo :)



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 21 Januar 2009, 00:14:22
no ja, tudi odhod skozi vrata kot zadnji se da narediti s pridihom pozitivnega. Pač, tako kot se "zahteva", da se za hrano (oziroma kar koli hoče) nekaj naredi, tako se tudi vrata odprejo pač takrat, ko se vsede ali umirjeno počaka. (jaz to pač upoštevam, ker sem kot prvo v bloku in se na hodniku vedno nekaj dogaja, kot drugo pa je izhod iz bloka direktno na cesto)... pač ni vse samo v nadvladovanju psa...včasih gre enostavno tudi samo za varnostne ukrepe  :P


Titan

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 21 Januar 2009, 00:21:43
Normalno :) Samo pri Florinci imam občutek, da je šlo za podrejanje, zato sem moral nekaj reči. Če ni šlo, se opravičujem. :)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #13 : 21 Januar 2009, 08:04:33
Titan, če si dobro prebral probleme, ki jih ima ŠPENE, si zasledil tudi, da pes renči in grize. Pes ne ve kje je njegovo mesto. Moralo bi biti zadnje v družini. To mu pokažeš tudi tako, da 1. vsako stvar mora zaslužit, 2. po stopnicah, čez vrata gre zadnji. Zakaj? V volčjih krdelih so volkovi, ki so zadnji na hierahični lestvici, pri vsaki stvari zadnji. Pri psih bi moralo biti enako. Tale ŠPENOV bigl pa se obnaša kot, da je glavni.  :-X  Moj nasvet je bil odgovor na problem, če ga noče uporabit, ni treba.  ;) 

Kristinca & Florinca


Titan

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 21 Januar 2009, 08:54:00
No, opisujes podrejanje. I stand by my statement:) Ni VEDNO treba pse primerjat z volkovi, ker so si z vsako generacijo bolj odtujeni.

Psu je treba pokazati, da si ti tisti, ki poskrbi za njegovo varnost, ti tisti ki priskrbi hrano, ti tisti ki poskrbi za zabavo in pes ne bo imel nobene potrebe po tem, da bi sploh hotel bit glavni. Vsakrsno umetno podrejanje psa le zmede in posledicno se tudi ne naveze na vodnika. Pol pa nista vec prjatla, ne.:)



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 21 Januar 2009, 08:56:55
Hja, meni se tudi zdi, da boste morali veliko delati na vasem odnosu s psom in me zelo cudi, da v mali soli niso pomagali. Nekaj problemov, ki so tu navedeni, je zelo netipicnih za beagle. Gre namrec za zelo prijazno pasmo in to rencanje na druzinske clane je krneki! Beagli so zelo trmasti in rabijo vodnika, ki je zelo dosleden. Nujno morajo vsi druzinski clani z njim delati enako, ker ce mu bo en dovolil, da se tako obnasa, ostali pa ne, ne boste naredili nic. Tudi lajanje brez razloga ni znacilno za pasmo.

Zelo me zanima, koliko casa dnevno posvetite aktivnemu ukvarjanju s psom - sprehodi, ce je na njih pes spuscen in vas ignorira, sem ne spadajo. To sprasujem zato, ker mi ni cisto jasno, ali je problem v kolicini ali v kvaliteti posvecenega casa.

Tudi se strinjam, da psa ne spuscajte, ce ga tako ne morete imeti pod nadzorom. Toliko beagleckov pobegne na sprehodu! To so pac lovci in nosek jim dela 100 na uro. Izogibajte se gozdovom, ker tam je glede vonjav sploh obup - najbolj se pa drzijo vodnika na terenu, ki ga ne poznajo, tako da mogoce ga raje probajte peljat z avtom kam drugam in ce se bo tam lepo obnasal ful nagrajevat. Pa se eno opozorilo: moja sicer se nikoli ni pobegnila (enkrat je sla za zajcem za 10min, to je edinkrat, da je na sprehodu nisem videla in sem se po tistem zelo zamislila), sem pa slisala od drugih, ki so jim beaglecki pobegnili za dalj casa, da po tem kuzki niso vec isti. Na sprehodih ratajo se bolj samostojni, hodijo bolj dalec od vodnika in se manj poslusajo. Tako da res pazit. Jaz npr. s svojo beaglico na sprehodu vedno kaj pocnem - mecem zogico, loviva frizbi, delava trikce, vadiva vaje RO, teceva ... Ce slucajno kdaj nimam casa, da bi imeli tak aktivni sprehod, jo imam pac na striku (razen ce sva na tujem terenu, npr. v hribih, kjer se me drzi kot klop). Jaz namrec nobenemu spuscenemu beaglu ne zaupam, niti svoji ne. Sem slisala ze prevec zgodbic tipa "ze 5 let se sprehajamo brez vrvice pa nikoli ni bilo problemov, danes pa ne vem, kaj mu je bilo ...".



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #16 : 21 Januar 2009, 11:10:14
Špene to kar imaš ni le problem z beagli, ampak dejansko pri marsikaterem psu, ki zna obrniti okoli svoje vodnike. Zvaedaj se, da so to pametna bitja, ki vedo kaj narediti, da nekaj dosežejo in potem to pridno izkoriščajo.
Glede spuščanja, jaz ga na tvojem mestu sploh ne bi, ker je bolj varno, sploh če ne uboga. Obvezno bi začela ga hraniti preko nagrajevanja in po možnosti s klikerjem. Tudi Alba se veliko bolj odziva na visoke tone mojega navdušenja.
Tudi pri nama je bilo, da je ko sva jo pripeljala gor v stanovanje zdirjala proti kuhinji in skakala kot zmešana. Rešitev je našel mož in deluje - ko prideta po stopnicah gor jo da pred vrati na sedi. Potem gre on skozi vrata, šele nato njo povabi korak naprej in da ponovno na sedi. nato gresta lepo poleg do kuhinje.

Morda ne bi bilo neumno, če bi začel delati kake trikce z njim, da ga zamotiš, usmerjaš pozornost nase in gradiš na medsebojnem odnosu. Sploh mislim, da ne bo problema ob delu, ker je požrešen na hrano. Tako ga lahko lepo nagrajuješ preko dneva.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #17 : 21 Januar 2009, 11:40:08
Jaz ti lahko svetujem samo tako, da povem, kaj je "vžgalo" pri meni, oziroma moji psici.
1.) ODPOKLIC:  Kot vsakega mladega psa je bilo tudi njo treba naučiti odpoklica. To se mi je nekako zdelo najpomembnejše za začetek. Odpoklica psa ne naučiš v 2 tednih, ampak kar traja in vedno ga moraš "vežbati", če se lahko tako izrazim. Tisto kar je najhuje ko psa učiš to, je da se dereš na njega ko noče prit, da ga ne pohvališ, kaj šele da ga kaznuješ ker ne pride-to je smrt odpoklica-, zdolgočaseno klicanje, pridi pridi pridi, boš prišel al kaj >:(  ....ne, ne bo prišel ne danes, ne nikoli.Če ne spremeniš ravnanja. Seveda ne vem kako ste ga učili vi, kaj ste mu govorili, s kakšnim tonom glasu, ne govorim, da ste to delali vi, ampak veliko psov ki odpoklica ne obvlada, ne obvlada ravno zaradi tega. Midva sva 2, dogovorila sva se za isto vzgajanje psa, samo tako bo pes vedel kaj lahko, drugače vedno izkorišča, dela tisto, kar mu drugi pusti, potem ne prideš nikamor...Ko psa učiš odpoklic, pa naj bo to na 10m vrvi, ali čisto spuščenega...Mi smo se učili brez vrvi, najprej smo šli na sprehod, do dela, ki je bil ograjen, smo imeli dostop samo mi. Tudi v okolici, izven ograje ni bilo nikogar. Tako psa ni nič zmedlo. Potem ga spustiš, ko ga pokličeš, absolutno, se strinjam z ostalimi ki so tukaj pisali, pokliči ga veselo, saj boš vesel če pride, ali ne ;) Pa če potrebuje 3 minute da pride, pa kaj, pohvališ, pobožaš, daš priboljšek, mi smo se na kolena metali od veselja ko je prišla. Ja ljubica, mucika pridna mala Noora...Po malo manj kot 1 letnemu učenju tega, vedno na isti način, komaj čaka, da jo pokličem, tako prileti, da mora včasih tečti še en polkrog okrog mene, da se sploh lahko ustavi. :) Psa učiš tako, da vajo vzljubi, potem bo sigurno ubogal.Pač moraš biti pripravljen delati, to ti si-razvidno iz postov.
2.) VLEČENJE: Tudi mi smo imeli težave z vlečenjem, in to kakšne. Noora je pri svojih 4-6,7 mesecih bila visoka kot en odrasel zlatko, težka pa precej več...Ko je bilo kje kaj zanimivega, je bilo treba tako vleči, da me čudi, da je vrat ni nič bolel, mene roke so...Pa smo se šli ustavljanja na vsakih nekaj metrov, na sedi in dalje v drugo smer..Po nekaj takšnih sprehodov, se še vedno ni vdala, bo pa vlekla v vsako smer nekaj metrov.Potem več ni vlekla zaradi česa zanimivega, ampak iz navade. Ta metoda, vstavljanja, sedi...marsikomu res pomaga, odvisno je od vsakega posameznega psa.Nam pač ni. Potem smo kupili haltija, čudežna naprava, nam je res pomagala. Mislim, da ga je nosila 1-2 meseca. Zdaj ga ne nosi več in niti več ne vleče. Torej, poskusiš z večimi metodami, nekaj bo gotovo delovalo.
3.) LAJANJE:  S tem te pes izsiljuje, to pa dela le zato, ker ve, da lahko. Ko ga boš nekajkrat ignoriral, bo nehal. Bo užaljen, ker ne deluje, zmeden, ker si ga bogega kužka kar pustil, ampak nehal pa bo. Nič hudega mu ne bo, če ne bo smel iz sobe. Saj ni v mučilnici, pač on bi vedno vsepovsod...Mi smo takšna dejanja ignorirali, pa naša sicer ni lajala(hvala bogu), je pa izsiljevala na drug način, se je npr.polulala. Pa sem ignorirala, šla, pobrisala, šla ven.Pika. Gledala me je kot "tele v nova vrata", nehala pa je. Zdaj ko jo kam zaprem, zaradi sesanja, pomivanja, kuhanja...pač gre spat. :)
Mislim, da vam lahko prevzgoja zlahka uspe, samo potruditi se je potrebno, imeti živce in voljo. Pa bo dobil voljo tudi on. Želim vam vso srečo, ko boste kaj dosegli, pa se le javite  ;)