C leglo v Psarno of the Holy Mountain

GoldenGirl · 32085

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 11 November 2010, 08:37:23
Mene bi pobralo .
Zagotovo nekaj ni v redu, sama nimam izkušenj, ampak berem  po forumih npr kako v zavetiščih spravijo gor vse sorte zavrženih, poteptanih,stolčenih, garjavih, na 3/4 crknjenih sesnih muck in psičkov, takih, ki sploh nimajo želje po sesanju in jih hranijo s sondami v želodček, pa jih večina preživi.
Vsekakor se splača odkriti in raziskati vse mogoče (in nemogoče) vzroke, ker če se tole ne bo nehalo boste vsi domači kmalu v čisti depri.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #31 : 11 November 2010, 08:55:22
Goldengirl, s cim ste jih pa hranili? Kupljeni mlecni pripravek, domaca receptura?

Blumina



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 11 November 2010, 08:56:40
Verjetno mora biti res nekaj narobe, da je v obeh leglih šlo nekaj po zlu...upam, da vsi tile malčki preživijo, ampak naslednjič pa resno razmislite o tem, če boste še dali kakšno psičko parit. Pa veliko sreče z ostalimi.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #33 : 11 November 2010, 10:51:03
Meni je ta forum super, ker ljudje pišejo in sploh ne berejo odgovorov in obrazložitev  8)

To je napisala v drugem mojem postu vzrediteljica škotov

Citiraj
Pri nas smo imeli do zdaj 14 legel, vse so psice same naredile, vse je potekalo normalno pri kotitvi, legla so kar velika, največ jih je bilo 9 mladičev v leglu.
Verjetno imam srečo, drugače pa gledam da psička ki koti prihaja iz legla kjer je veliko mladičkov v leglu in da sama psica-mama ni imela težav pri kotitvi.
In nikoli nisem dohranjevala po flaški mladiče, ker če ni vse naravno ni to to.

in odgovor od Lanabela

Si imela srečo. Ko boš jih imela enkrat 13, boš dohranjevala ali pobijala. Ko ti bo en mladič enkrat staknil kakšno lepo ozdravljivo malenkost kot je popkov absces, boš dohranjevala ali pobijala. Ko se bo enkrat mladič zataknil v porodnem kanalu, boš delala carski rez, ali pa ti bodo vsi pocrkali. Ko psica po operaciji ne bo marala mladičev, jih boš hranila ali  pobijala. Ko bo psica staknila mastitis, boš dohranjevala ali pobijala.
Pri 14 leglih si imela srečo, pri 15. jo mogoče ne boš imela več.
 

blumina..hranim s royal canin mleko in sedaj sem prešla na kozje... ki je najboljše in najbolj podobno psičjem...
ampak v katerem koli primeru, ko harniš na flaško so mladički napihnjeni in nimajo dobre prebava..dodajam NUTRALOGIC in je super... sedaj še sesajo malo pri Aishi in jim tudi lepo liže in masira... danes so stare 11 dni in odpirajo oči...  ;D

ursa_9 ni treba zame skrbet katere psice bom dala parit  ;D ..Aisha je itak bila sterelizirana ..za Dolly bom pa še videla... psica ne zboli po vsaki kotitvi in ne izgubi interes do mladiče  ;)
GG


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #34 : 11 November 2010, 11:07:27
Hvala za odgovor. Zanimalo me je... ker bi lahko tudi to bil eden od razlogov.
Drugace se pa strinjam z Lanabelo.
Vcasih je potrebno veliko srece. Seveda poleg vsega znanja, ki naj bi slo skupaj z vzrejo.
V tvojem primeru bi jaz zagotovo dala psicke na obdukcijo, predvsem zaradi dveh legel s problemom naenkrat. Fajn je izvedeti kaj in kako. Je pa res, da vcasih hudic na kup serje tudi, ce ni nobenih nasih napak zraven...

Srecno v prihodnje!

Blumina



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #35 : 11 November 2010, 11:19:14
Hej GG nočem bit nesramna, ampak mogoče ti slabo bereš... :-[ Lanabela ne govori o tem, da se mladiče dohranjuje in kljub temu umirajo - ampak piše kdaj je pač nujno dohranjevati, če hočeš spravit leglo gor. No vsaj jaz to tako razumem. In se čisto strinjam z njo... :) Seveda včasih kak mladič tudi pogine, na flaško spravit gor vseeno ni enostavno, ampak ko bi se meni dogajalo, da bi bile težave iz legla v leglo bi sigurno poiskala tudi vzrok.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #36 : 11 November 2010, 11:29:52
Apollo! Kako iz legla v leglo.. tukaj so bila 2 legla in zelo specifične težave... ni nobene skrivnosti... tisti ki so to doživljali točno vedo o čem pišem/govoril ... kot sem že napisala ..dobila sem sporočila iz celega sveta in kadar se te težave zgodijo so vsi veseli če preživi 1-2 mladička iz legla ...


Blumina..obe psici, brejosti in oba legla sta bila sledena s strani veta... težave so bile jasne... Aisha je imela zdravstveno težavo (zaraščeno maternico s črevesom) in je komaj donosila... tudi  mladički so bili bolj slabo razviti in nizka porodna teža... preživela sta 2 najmočnejša... pri Dolly je bilo pa vse ok... do trenutka ko je zbolela in izgubila interes do mladičev..in nekaj ur star mladič zgubi moč v nekaj urah in je pol prepozno..tudi zdravniška/človeška pomoč je nemočna  :'( GG


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #37 : 11 November 2010, 12:44:54
Kako 2 legli - lani je bilo isto...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 11 November 2010, 13:16:58
Smem vprašati katerega veterinarja imate?



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #39 : 11 November 2010, 13:46:18
Veterinarska postaja gaber, eva lesjak v litiji... je super ampak veterinarka ampak noben veterinar NI VZREDITELJ in ti ne more pomagati glede vzreje ... meni so najbolj pomagali in svetovali samo domači in tuji vzreditelji škotov...

Noben veterinar ti ne bo povedal, da mora mladič brez mame ležati na greli blazini, da mora njegov prostor bit ogret na 30° C, da moraš dodajati probijotike (to mi je pomagala slovenska vzrediteljica...), dodajati olje v mleko za boljšo prebavo... in še mnogo več...


Apollo..v svoji vzrediteljski  "kariere" sem imela samo 4 legla...
Leglo A...
ki so danes stari 2 leti  ;D http://www.holy-collies.si/stranice/A_leglo.html

Leglo od iste psice Aishe 14.1.2009, ni imela popadkov, carski rez, 4 mladički 2 rojena mrtva in 2 ki sta živela 2 dni...

in sedaj ponovno leglo od Aisha... 2 krasna fanta ki bosta jutri stara 4 tedne... in sta moj ponos zlasti ker sem mogla zaradi zdravstveni razlogov psico sterilizirati ...
in leglo C od moje Dolly... 2 punčke, ki bodo v nedeljo dopolnile 2 tedna  ;D

Tisti ki je dal neko tako izkušnjo čez ve da je vsaka steklenička zmaga  8) GG


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #40 : 11 November 2010, 14:29:47
ampak noben veterinar NI VZREDITELJ in ti ne more pomagati glede vzreje ...

Noben veterinar ti ne bo povedal, da mora mladič brez mame ležati na greli blazini, da mora njegov prostor bit ogret na 30° C, da moraš dodajati probijotike (to mi je pomagala slovenska vzrediteljica...), dodajati olje v mleko za boljšo prebavo... in še mnogo več...

Ajoj... Pa kje ti živiš!!! :-X Pol pa res takoj menjaj veterinarja, če takih osnov ne ve (kar sicer dvomim) :-[. Da ne rečem, da je nakej stvari ki jih tu omenjaš tako osnovnih, da bi jih moral vedet vsak vzreditelj (kot npr. ta da če so mladiči podhlajeni, ne bodo jedli oz. prebavljali hrane in jih je nujno ogrevat in zato morajo bit na toplem - pa naj bo to grelna blazina ali nekaj drugega-je prav vseeno).

Vem da si imela 4 legla... Ni treba pisat svoje statistike. Lahko si izračunaš koliko mladičev ti je procentualno v 4 leglih preživelo. In pogledaš kakšna je "normalna smrtnost". Če si s tem zadovoljna-super!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #41 : 11 November 2010, 14:42:16
Ce moj veterinar ne bi tega vedel, ne bil bi vec moj veterinar.  :D

Oprosti, tema je zalostna, ampak na momente ze smesna. Dokler imate lastniki psov tako nizek kriterij za veterinarske usluge toliko casa bo stanje v veterini v Sloveniji taksno...

Bilo bi pa resnicno lepo, ce bi malo tudi po pameti ravnali in predvsem zamenjali veterinarja, ce le ta ne zna svetovati glede osnovnih pojmov prezivetja na tem planetu...






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #42 : 11 November 2010, 14:49:33
Realno gledano- tudi v A leglu je po nekaj dneh umrla ena psička. Se pravi v vsakem leglu od 4 so bili smrtni primeri.
To vsekakor daleč presega statistiko, pa če gre za zlo usodo ali karkoli drugega.
Vzreja naj bi bi človeka nagradila s pozitivnimi izkušnjami.
Priznam, da jaz ne bi zdržala take statistike, ne da se mi zmeša in bi najbrž ali marsikaj temeljito spremenila (od izbora vzrejnih živali, kombinacij, nastanitve, oskrbe , veterinarja itd) ali še bolj verjetno kar prenehala vzrejat, preden bi me pobralo od stresa.

Pa samo sočustvujem, nič ne namigujem- in se opravičujem ,ker sem trenutno mal bolj občutljiva na te teme, ker gledam vsak dan moje mladičke in ne si ne predstavljam, da bi samo en sam samcat zbolel ali umrl......

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #43 : 11 November 2010, 15:14:53
V A leglu je umrla moja Calypso... mama jo je poležala pri 15 dneh starosti... deteljica... malo govori z vzeditelji in če so izkreni ti bodo vsi priznali takšne nesreče...mladič ki zleze ven iz legla in se pohladi, mama stopi na mladiča in mu zlomi hrbtenico, mama ki poleži mladička... edina rešitev je da ležiš ob leglu 24 ur na dan in to vsaj 4 tedne... to je pa nemogoče edino če si profesionalen vzreditelj ... jaz sem ljubiteljiski  ;) GG


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #44 : 11 November 2010, 15:27:36
Eno čisto neumno vprašanje na to temo :-[ Glede na to, da sta legli 14 dni narazen in sta v leglu B preživela samo 2 mladiča ali ne bi bilo ok če bi mladiče iz C legla dala k psici od B legla, da bi jih ona "gor spravila", če jih njihova mama ni mogla?? Jaz bi si sigurno tako pomagala če ima tista sica materinski nagon in vidim, da veliko vzrediteljev če imajo težave to tako reši, če ima ena psica manj mladičev, da pomaga z dohranjevanjem drugih.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #45 : 11 November 2010, 15:50:17
ninci..to delam...




ampak ker sta v enem leglu samo 2 nočeta biti dohranjeja in posjesta skoraj ves mlek ..edin pravi trenutek je da sta fanta sita in da spita  ... 2 punčki dajem k Aishi da jih liže in crklja samo more stalno eden zreven paziti, ker je že 2 x eno poležala.. ker nista njeni je manj previdna  :'( GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #46 : 11 November 2010, 15:53:18
Jaz sem hotela pomagat, ko sem spraševala,  če je bila narejena obdukcija. Po vsem tem, kar se je zgodilo, bi jaz hotela vedeti, zakaj. Do konca bi šla - ker tako ne bi upala nadaljevati vzreje.
Meni je grozno, jaz sem izredno občutljiva za mladičke. Zato , če samo pomislim na tole kalvarijo...
In večina vzreje je na vzreditelju, ne pa  na veterinarju, no lepo prosim.

Ni res, da je v današnjih časih taka smrtnost mladičev, mi smo imeli 27 mladičev v 4 leglih, niti eden ni umrl - naj mi vsi bogovi pomagajo, da tako tudi ostane.

Neda - na tvojem mestu, se ne bi zadovoljila s tem -" se zgodi, pa je poležala "- NE. Ugotovi, kaj je za tem - pa začni vse znova, če se izkaže, da je to potrebno. Čeprav tvoje pasme ne poznam, ampak tole ne bo v redu.
Vse najboljše ti želim. Če rabiš pomoč, ti tudi lahko pomagam.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #47 : 11 November 2010, 15:56:19
V A leglu je umrla moja Calypso... mama jo je poležala pri 15 dneh starosti... deteljica... malo govori z vzeditelji in če so izkreni ti bodo vsi priznali takšne nesreče...mladič ki zleze ven iz legla in se pohladi, mama stopi na mladiča in mu zlomi hrbtenico, mama ki poleži mladička... edina rešitev je da ležiš ob leglu 24 ur na dan in to vsaj 4 tedne... to je pa nemogoče edino če si profesionalen vzreditelj ... jaz sem ljubiteljiski  ;) GG

Poznam precej vzrediteljev in opa-tudi tokrat me ne boš prepričala koliko naj bi se to vestnim vzrediteljem dogajalo... :'( In kje si ti, ko mladič zleze ven iz kotilnice??? Da bi mama stopila na mladiča bi še razumela (pa tudi taka psica za moje pojme ni ravno preveč dobra mama), da ga poleži se tudi zgodi (čeprav se meni v treh leglih tudi še ni, tok, tok) da pa ne moreš mladička lepo dat nazaj zraven - tega pa ne razumem. Jaz sem v začetku ves čas ob mladičih, spim ob kotilnici prvih nekaj dni, čez dan pomagam Nubi kolikor me rabi, skrbim da je sita, dovolj pije, etc, ne pustim je kar same in grem. Da bi se mi mladič lahko podhladil si ne morem predstavljat... :-[ Zame je to šalabajzarstvo >:(.

Jaz nisem noben profesionalen vzreditelj (in poznam jih še en kup, ki niso, ampak to počnejo izključno ljubiteljsko) in roko na srce - navadno je za taka legla precej bolje poskrbljeno kot tista "profesionalna"... Marsikaj videla na svoje oči... Ko ima vzreditelj enkrat po več legel naenkrat, enega za drugim letno,... se enostavno ne more toliko posvečat posemeznemu mladiču, kot se jaz lahko... ::)

Sicer pa, tudi jaz ti želim srečno pri nadaljevanju tvoje vzreje...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #48 : 11 November 2010, 15:58:37
Ja zdaj si ju dala k njej ampak pisala si, da si jih hranila po steklenički na 2 uri. Zakaj ju nisi že prej dala k njej?  Sicer glede na to, da je svoje pohodila očitno res bolje da ne.  :(




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #49 : 11 November 2010, 17:45:54
Pač na žalost sem imela 3 "slabe" mame, ki pohodijo svoje mladiče, jih poležijo ali pa nočejo skrbeti za njih...upam, da bo mlajša generacija boljša.. Apollo.. poznam veliko vzrediteljev, ki so imeli tudi do 40-50 legel v 25 letih in niso 1 noč prespali pri psicah  ;D .. eni pravijo, da mora narava narediti svoje in da naj preživijo samo najmočnejši...

martina..razloga za obdukcije ni, ker se ve zakaj so mladički umrli... preslabotni, slabo razviti, slab sesalni refleks, zalita pljuča ob dohranjevanju ..torej... Aisha je sterilizirana in je debata zaključena... za Dolly pa še ne vem če bi še enkrat poskusila !


ninci..dati kar tako nekaj dni stare mladiče k drugi mami je popolna loterija, prvič da jih sprejme in da skrbi za njih ... jaz jih dam po vsakem obroku da jih Aisha zmasira in da malo sesajo za šalo... in to je to ... ona se z njim ukavrja nekaj časa ko jo pa mine pa kar ostane in gre..delala je isto tudi s svojim ..pač "nobody is prefect" ;D GG


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #50 : 11 November 2010, 17:56:27
Pač na žalost sem imela 3 "slabe" mame, ki pohodijo svoje mladiče, jih poležijo ali pa nočejo skrbeti za njih...upam, da bo mlajša generacija boljša.. Apollo.. poznam veliko vzrediteljev, ki so imeli tudi do 40-50 legel v 25 letih in niso 1 noč prespali pri psicah  ;D .. eni pravijo, da mora narava narediti svoje in da naj preživijo samo najmočnejši...

Veš da me bolj en k... briga kaj eni pravijo >:D. Svašta se govori okrog. Jaz delam tako kot je prav in tako kot pri Martini tudi meni noben živorojen mladič ni poginil, ni ga psica poležala, pohodila, ni se podhladil... In upam, da bo tudi v prihodnje tako :).

Razlog za obdukcijo je bil (zdaj je itak prepozno). Če bi meni že v tretje poginjali mladiči - ja boh pomagaj, da bi mi vžgalo da nekaj ne štima... In bi se močno potrudila najti vzrok. Enkrat - se zgodi, kar je več pa je zame že čudno...

Upam da boš za obe psički našla primerne "pet" domove oz. lastnikom pred nakupom vsaj povedala, kako stvar stoji... Jaz namreč psičke od take mame sigurno ne bi želela imeti, v kolikor bi v prihodnosti načrtovala vzrejo... :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #51 : 11 November 2010, 18:10:51
...
 Izjema je moja Aisha ki sedaj skrbi za 2 svoja mladička in 2 tuja .. poleg tega imajo mladiči več kot 2 tedna razlike v starosti..ampak ona prilagodi svojo skrb na njihovo starost .. res je neverjetna !GG

GG, tole si napisala eno stran nazaj...

... jaz jih dam po vsakem obroku da jih Aisha zmasira in da malo sesajo za šalo... in to je to ... ona se z njim ukavrja nekaj časa ko jo pa mine pa kar ostane in gre..delala je isto tudi s svojim ..pač "nobody is prefect" ;D GG


Tole pa zdajle. Daj, odloci se kako je in kajje res. Pa daj no, kako naj ljudje sploh vodimo kaksen pameten pogovor...

Se enkrat, ko te bo pamet srecala, ti zelim veliko srece pri vzreji, do takrat pa... no, vsak prezivetim mladickom zelim vso sreco v prihodnje.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #52 : 11 November 2010, 18:32:09
blumina in apollo želim vam veliko srečo z vašo vzrejo ... by the way Apollo... koliko krat nameravaš uporabljati tvojo psico za vzrejo  ??? GG


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #53 : 11 November 2010, 19:14:26
Hvala GG :).

by the way Apollo... koliko krat nameravaš uporabljati tvojo psico za vzrejo  ??? GG
Do fullllla, dokler bo šlo ::). >:D >:D >:D

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #54 : 11 November 2010, 19:20:01
Citiraj
ninci..dati kar tako nekaj dni stare mladiče k drugi mami je popolna loterija, prvič da jih sprejme in da skrbi za njih ... jaz jih dam po vsakem obroku da jih Aisha zmasira in da malo sesajo za šalo... in to je to ... ona se z njim ukavrja nekaj časa ko jo pa mine pa kar ostane in gre..delala je isto tudi s svojim ..pač "nobody is prefect"

Ne vem, ker jaz iz svoje prakse ne morem govorit imam pač eno vzrejno psico in za sabo eno leglo, vidim pa kakšna je praksa v tujini, zato tudi moje vprašanje. Meni bi prvo kar bi mi prišlo na misel bilo to, da dam tudi te mladiče drugi psici. Kolikor sem se jaz pogovarjala do sedaj z takimi, ki so to naredili ni bilo nobenega problema s psicam ??? Vse so mladiče sprejele jih hranile, čistile in kasneje vzgajale kot da so njeni. In najbrž imajo ti mladiči tudi več možnosti za preživetje in normalen razvoj kot če jih hraniš izključno po flaški. Je pa nekaj če ima ta psica že 10 svojih mladičev in jih pač ne moreš dodat še 10 od druge psice, v tvojem primeru bi pa to šlo.




GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #55 : 11 November 2010, 19:30:54
ninci..tukaj je tudi težava v starosti..14 dni pri tej starosti je ogromno...fanta bosta 4 tedne jutri in tehtata 2kg..punce pa boste 2 tedna v nedeljo in tehtata 500-600gr... kako si to predstavljaš... pustiti takšno druščino samo tudi za  5 minut.. poleg tega, psica jih je "sprejela" ampak samo minimalno... če sta njena sita in ne jokata... samičke pusti piti jih malo poliže in to je to... ko je to urejeno..kar ostane in gre  :'( da stvar deluje je pogoj da lahko psico pustiš tudi samo z mladički ..in tukaj ni mogoče! GG


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #56 : 11 November 2010, 19:40:17
Sama sem imela dve legli, oz. eno leglo in enega mladiča.

Pri prvem leglu je psica imela carski rez narejen v zadnjem trenutku (prej se veterinarjem ga ni dal delat, čeprav sem jih prosila). Mladiči (7) še po 6 urah niso bili sposobni sesat. Klicala sem vse možne ljudi, da so mi pomagali z nasveti. Ker so bili mrzli, mi je bilo logično, da jih morem gret pod lučko. Niso imeli moči sesati. Dobila sem glukozo, vsakemu dala nekaj kapljic in jim pomagala pri sesanju. Psica je imela tudi manjše seske, tako, da niso mogli sami prijet. Poleg tega, pa so jo šivi tako boleli, da je renčala, če so prišli do seskov. Ker sem se odločila, da dam vse od sebe, da preživijo, je to pomenilo, da sem jih sama dajala na seske. Brisače sem položila do zgornjih seskov, nanje pa dala tamale. Tako sem delala 6 dni in noči na 2 uri. Prav nič me ni zanimalo, če psici to paše ali ne. Na srečo jih je pridno umivala in masirala. Ko sem peljala psico na veterino pobrat šive, je vet bil ves začuden, da je sploh kakšen preživel. Brez mene ne bi nobeden. In ja, če je ne bi imela prve dni pod kontrolo, bi tudi ona kakšnega poležala.

Pri enem mladiču, pa je bila stvar še 100x hujša. Šuši je imela zelo močen materinski nagon, kar je pomenilo, da je mladiča umivala ves čas. Revež je bil ves čas moker(možnost podhladitve) in ni mogel spati. Poleg tega je bilo mleka veeeliko preveč. To je pomenilo, da je ves čas nekdo bil z njima. Vzreditelj mi je lepo rekel, naj ji pomagam in ji pokažem kako se dela z njim. Poleg tega sva ji z mojim sinom po 12 ur(minimalno) na dan držala mrzle obkladke na seskih, dan in noč(4 tedne).Prve tri noči sploh nisem šla spat.  Kava je tekla v potokih. Z njima sem spala tri mesece. Mastitisa ni dobila, čeprav so bili vet prepričani, da ga bo dobila(mleko ji je teklo v potokih).Izhaja iz linije, kjer so imele psice 10-12 mladičev. In ja res je bilo poletje, vendar sem vseeno morala skrbet za njegovo gretje, ko je Šuši šla na WC, veterinarju, termoforček je bil super.Poleg tega se je tamali nehal iztrebljat sam po 5 dneh. Mleko je bilo premočno, vse je iz njega potegnil. Blata enostavno ni bilo. Tako sem ga poleg Šuši tudi jaz masirala in mu pomagala vsak tretji dan kakat(iz tega sem diplomirala). Teža mu je noro naraščala(pri starosti 14 dni tudi po 150g na noč), kar je pomenilo, da je bilo treba prevzet kontrolo nad hranjenjem. Spet nista smela bit nič sama skupaj in redno tehtanje po vsakem obroku, da sem dobila občutek, koliko sekund lahko doji.

Ne predstavljam pa si, da bi imela leglo v štali in da ne bi bili pod mojo kontrolo. Izgovor "slabe mame" zame ni dovolj. Prvo, da se mami pomaga in pokaže kako je treba, drugič pa mladičem, da preživijo. Tudi pri prvem mojem leglu psica ni pustila sesat mladičem, z mojo pomočjo je šlo in je naprej  odlično skrbela za mladiče.

Mleka se ustvari toliko, kot ga je treba, to pomeni, če se ga več porabi, se ga več naredi. Tudi za ostala dva mladiča.Tudi meni ni jasno, zakaj nisi takoj dala mladičev k Aishi. In kaj če noče skrbet za njih, ji boš pač ti pomagala in pokazala, oz. skrbela zanju.

In ni mi logično, da si toliko reskirala in psico po prvem carskem rezu in težavah še enkrat parila. Tudi vzreditelj se mora sprijaznit s tem, da kdaj pač psica ni za vzrejo. Meni ni na kraj pameti padlo, da bi še enkrat parila. Pa je imela carski rez zato, ker je bilo 10 mladičev(teža 450-500g)(labradorka), in se je maternica toliko razširila, da se ni mogla več krčit.

Moj vzreditelj je imel 5 legel po 10-12 mladičev. Prekleto veliko dela z dohranjevanjem, vsi mladiči niso imeli velike porodne teže,....pa sta mu pri enem leglu poginila dva mladiča. Okužila sta se preko obiskov (so doma imeli bolanega psa). Ostali so vsi preživeli. Z vzrejo zna bit veliko dela in težav, ni vedno vse lepo.

 Od tebe pa je odvisno kako bo šlo. Se pa tudi meni zdi, da tole pri tebi je pa že malo prehudo. Ne morem verjet, da so bili vsi, ki so poginili, premalo oz. z napakami razviti. Ker ostalo se da pomagat.
Je pa tudi res, da če prepozno ukrepaš lahko zamudiš.







Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #57 : 11 November 2010, 19:47:26
ninci..tukaj je tudi težava v starosti..14 dni pri tej starosti je ogromno...fanta bosta 4 tedne jutri in tehtata 2kg..punce pa boste 2 tedna v nedeljo in tehtata 500-600gr... kako si to predstavljaš... pustiti takšno druščino samo tudi za  5 minut.. poleg tega, psica jih je "sprejela" ampak samo minimalno... če sta njena sita in ne jokata... samičke pusti piti jih malo poliže in to je to... ko je to urejeno..kar ostane in gre  :'( da stvar deluje je pogoj da lahko psico pustiš tudi samo z mladički ..in tukaj ni mogoče! GG

Uffff to pa je res težko izpeljat... :-X Najprej daš pit manjša mladiča, ko se najesta še večja (če že skupaj ne gre)... Če psica kasneje oddide (to si napisala), daš mladičke seveda pod lučko (ločeno, da večji ne mendrajo po manjših), čez 2 uri jo najagaš naj pride nazaj futrat, priklopiš na seske najprej lažje mladiče, nato starejše... Za 4 mladiče mleka pa menda že ima. Psice ni potrebno nit malo pustit same z mladiči, da tale sistem deluje, je pa treba skrbet da mladiči vsaj vsake 2 uri pijejo... No, ampak to je verjetno že preveč dela... ::) GG nehaj nam prodajat buče, ker nismo včeraj s hrušk prilezli... :-[ Počasi se že sprašujem, če se norca delaš iz nas ali (raje ne bom napisala, ker bi blo pa čisto preveč nesramno)... :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 11 November 2010, 19:58:13
Minči hvala bogu za takšne vzreditelje kot si ti...takšnih je res malo, da po cele dneve in noči preživijo s psico in mladiči..ampak to je treba vzeti v zakup, če se že odločiš za vzrejo, ne pa da rečeš, da bo narava svoje naredila  ???... Upam, da se bodo nekateri kmalu streznili in malo pripomogli, da se kaj takšnega ne bo več toliko dogajalo...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #59 : 11 November 2010, 20:26:51
Torej vi vsi ki vzrejate..Apollo, martina, ursa-9, minči delate to profesionalno..to pomeni, da lahlo 4 tedne dni in noči živiš s psico in hraniš/daješ maldičke na seske na 2 uri dan in noč. jaz to delam 11 dni z mladiči od Dolly in sem že čisto fuč.. poleg tega sem imela srečo ker mi je ostalo še 2 tedna dopsuta..drugače ne vem kako si lahko kdo to privošči ...Apollo.. ti pa ki nimaš težav s spanjem ..da lahko ostaneš vsake 2 uri in urejaš mladiče si pa res fenomen  ;D GG